CZYSZCZENIE, PRANIE DYWANÓW ORAZ WYKŁADZIN

Czystość i porządek panujący we wnętrzu domu czy mieszkania uchodzi za jedną z najważniejszych kwestii, wpływających na komfort życia i samopoczucie mieszkańców. Cotygodniowe porządki tylko pozornie doprowadzają powierzchnie pokojowe do czystości. Jednak warto wiedzieć, że najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się tam, gdzie nie widać ich gołym okiem. Standardowym przykładem są dywany - dodatek dodający wnętrzu przytulności i stylu. Jest on jednak jednym z elementów wyposażenia domu, który najtrudniej zachować w czystości. Jak czyścić i dbać o dywan by zapewnić mu świeżość i ładny wygląd na jak najdłużej?

Samodzielne pranie dywanów

ZWYKŁY ODKURZACZ NIE WYSTARCZY

Zwykły odkurzacz pomoże pozbyć się brudu tylko i wyłącznie w powierzchni dywanu. Owszem, da to efekt czystości, ale niestety, tylko pozornej. Najwięcej kurzu gromadzi się bowiem między włosiem, skąd bardzo trudno się go pozbyć. Sposobem na dokładnie czyszczenie, jest pranie dywanów. Można to zrobić ręcznie, ale pomocne są w takiej sytuacji urządzenia wysokociśnieniowe takie jak karcher. Są to odkurzacze piorące, które dostaną się między włosie i dogłębnie wypiorą dywan. 

JAK SAMODZIELNIE WYPRAĆ DYWAN?

Można oczywiście spróbować wyprać dywany lub wykładziny samodzielnie, bez użycia specjalnych odkurzaczy piorących. Wtedy należy zacząć od odpowiedniego przygotowania dywanu. Po pierwsze, dokładnie go wytrzepać. Po drugie rozpuścić zabrudzenia korzystając z dobrych środków czyszczących. Aby uzyskać zadowalający efekt, dobrze jest użyć specjalnych, tapicerskich środków do tego przeznaczonych. W przypadku trudnych plam można uciec się do użycia odplamiacza. Ten etap wymaga trochę czasu i energii - trzeba nałożyć środek czyszczący na dywan, odczekać kilkanaście minut, a następnie dokładnie wyszczotkować powierzchnię dywanu miękką szczotką. Ostatnim, równie ważnym etapem samodzielnego prania, jest wypłukanie rozpuszczonego brudu z wykładziny lub dywanu. Wiele środków zapewnia czysty dywan bez konieczności płukania go, ale to ta właśnie czynność stanowi pewnik przy pozbywaniu się brudu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie tkaniny dywanowe (z wyjątkiem jedwabiu) dobrze tolerują wodę, toteż nie należy obawiać się płukania. Jeżeli dysponujemy dobrym miejscem, w którym można rozwiesić dywan by spokojnie schnął, można płukać go w wannie, polewając wodą z prysznica. Rozwieszając, pamiętajmy o tym, by zrobić to równo, tak by uniknąć późniejszych odkształceń. Jeżeli nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca, należy w tym momencie skorzystać z urządzenia ekstarkcyjnego, na przykład z Karchera. Płukanie za pomocą takiego urządzenia można wykonać przy użyciu wyłącznie ciepłej wody lub wody z dodatkiem specjalnego płynu do płukania ekstrakcyjnego. Wiele sklepów wykończenia i wyposażenia wnętrz oferuje możliwość wypożyczenia takiego sprzętu na dobę lub więcej, co stanowi bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie. 

Pranie dywanów samodzielnie jest dużo bardziej czasochłonne i męczące niż mycie okien czy podłogi. Jeżeli nie mamy wystarczająco czasu lub chęci, by wykonać to opisanym wyżej tradycyjnym sposobem, warto uciec się do pomocy specjalnych odkurzaczy piorących.

Czyszczenie wykładzin

Sprzątanie, czyszczenie dywanów, mycie okien, czyszczenie tapicerki samochodowej, czyszczenie dywanów Poznań.