CZYSZCZENIE, PRANIE DYWANÓW ORAZ WYKŁADZIN

Porządek w mieszkaniu czy domu to ważna kwestia w jego ogólnym wyglądzie i prezencji. Dużo ładniej wygląda wnętrze wysprzątane, pachnące czystością i świeżością. Zwykłe cotygodniowe sprzątanie niestety daje tylko złudne poczucie porządku. Owszem, odkurzając, czy wycierając kurze pozbywamy się brudu zalegającego na podłodze czy powierzchni mebli. O wiele więcej brudu gromadzi się jednak poza zasięgiem naszego wzroku. Szczególnie narażone są na to dywany, które nie dość, że znajdują się na podłodze, na której lądują wszystkie zanieczyszczenia, to jeszcze mają strukturę, wprost idealną do osiadania brudu i kurzu. Mimo to, częściej wykonujemy takie czynności jak mycie okien, niż pranie dywanów, czego jednak absolutnie nie można pominąć. Istnieją na szczęście alternatywne sposoby na czyszczenie dywanów i wykładzin, które są znacznie skuteczniejsze, niż tradycyjny odkurzacz. 

Pranie dywanów

Odkurzacz Wodny

Pierwszym urządzeniem tego typu jest odkurzacz wodny. Sprzęt ten, wyposażony w filtr wodny, zasysa powietrze docierające do pojemnika z wodą, która odseparowuje zanieczyszczenia od powietrza. Brud, którego nie zatrzymała woda, zostaje zablokowany przez dodatkowy filtr. Odkurzacze wodne występują najczęściej w wersji bezworkowej, choć zdarzają się i takie z workami. Mogą również dodatkowo posiadać filtr wodny, dzięki czemu dostępne będą dwa tryby czyszczenia: na sucho i na mokro. 

Odkurzacz Piorący

Pranie dywanów będzie wyjątkowo łatwe, przystępne i szybkie dzięki kolejnemu urządzeniu: odkurzaczowi piorącemu, na przykład karcherowi. Jest to model podobny do odkurzacza piorącego, lecz posiadającego dodatkowo funkcję prania. Jest wyposażony w dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się czysta woda z odpowiednim detergentem, natomiast do drugiego zasysana jest woda brudna. Najpierw użytkownik nakłada na dywan pieniącą się substancję czyszczącą. Po kilkunastu minutach, kiedy aktywna piana zaczyna rozpuszczać brud, zaczynamy czyścić dywan odkurzaczem. Po skończonym praniu, dywan powinien być lekko wilgotny. Jeżeli jest widocznie mokry, należy jeszcze raz zassać wodę z jego powierzchni. 

Pranie Ręczne

Oczywiście można uciec się do tradycyjnych metod i spróbować ręcznie wyprać dywan - jest to jednak czasochłonne, wymaga sporego wysiłku, a co więcej, może narobić bałaganu w całym pomieszczeniu. Efekt czystości zależy od ilości włożonej energii i zaangażowania. Najpierw należy solidnie wytrzepać dywan. Następnie nałożyć na niego odpowiedni detergent i za pomocą miękkiej szczotki wyczyścić dywan. Trzecim krokiem jest płukanie i może to być najbardziej problematyczny etap. Płukanie w wannie to rozwiązanie tylko dla osób, które dysponują przestrzenią do wygodnego rozwieszenia dywanu. W innym przypadku do płukania i tak potrzebne będzie urządzenie ekstrakcyjne, a więc takie, które zassa wodę z dywanu. 

Którą Metodę Wybrać?

Zakup specjalnego urządzenia do prania dywanów typu karcher to spory wydatek i wymaganie posiadania wolnej przestrzeni na jego przechowywanie. Jednak warto pamiętać, że pranie dywanów ręczną metodą dwa razy do roku może stać się udręką, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami kilku sztuk lub wykładzin. Odkurzacze wodne i piorące szczególnie docenią alergicy. Podsumowując, specjalne urządzenia piorące nie będą potrzebne osobom mieszkającym na małych powierzchniach. Tym, posiadającym dużo dywanów, kanap i foteli zdecydowanie się przydadzą.

Czyszczenie wykładzin

Sprzątanie, czyszczenie dywanów, mycie okien, czyszczenie tapicerki samochodowej, czyszczenie dywanów Poznań.